Nagy Imre-érdemrendek, először

NSZ • 2002. október 24.

Mádl Ferenc köztársasági elnök a miniszterelnök előterjesztésére tegnap az Országházban Nagy Imre Érdemrenddel tüntette ki

Göncz Árpád volt államfőt,

Darvas Iván színművészt,

Méray Tibor író, újságírót,

Juhász Attilát, a Pofosz Nógrád megyei elnökét és

Lucza Béla 1956-os forradalmárt.

Az érdemrendet szeptember 17-én alapította az Országgyűlés, és először most, a nemzeti ünnepen adták át.

A kitüntetettekről szólva megjegyezte: Méray Tibor, Darvas Iván és Göncz Árpád széles körben ismert, Juhász Attila tizennyolc éves fiatalként vett részt a forradalomban.

Lucza Bélával kapcsolatban elmondta, az egykori csepeli munkást szovjet katonák próbálták meg kivégezni, de életben maradt, a lövések következtében viszont elvesztette mindkét szeme világát.

 

Budapest, 2003. október 23. (MTI) -

Mádl Ferenc köztársasági elnök a miniszterelnök előterjesztésére Nagy Imre Érdemrenddel tüntette ki

Kiss Tamást, a Pofosz társadalompolitikai alelnökét,

Kosáry Domokos akadémikust, történészt,

Lőcsei Pál szociológust, újságírót,

Puchert János tábornokot és

Sólyom Lászlót, az Alkotmánybíróság volt elnökét

csütörtökön a Sándor-palotában. A kitüntetettek az érdemrendet a hazafias helytállással példát mutató, a magyar függetlenséget szolgáló, a társadalmi párbeszéd, a társadalmi béke és a nemzet egységének megvalósítása, a békés rendszerváltozás megteremtése érdekében kifejtett tevékenységük elismeréseként kapták az 1956-os forradalom 47. évfordulóján.


2004

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 48., valamint a Magyar Köztársaság kikiáltásának 15. évfordulója alkalmából Mádl Ferenc köztársasági elnök Nagy Imre Érdemrend kitüntetéseket adott át szombaton a Sándor-palotában. A hazafias helytállással példát mutató, a magyar függetlenséget szolgáló, a békés rendszerváltozás megteremtése érdekében kifejtett tevékenysége elismeréseként özv. Bali Sándorné, az 56-os Emlékbizottság tagja, Debreczeni László, a Pécsi Orvostudományi Egyetem nyugalmazott munkatársa, Király Béla nyugalmazott vezérezredes, Litván György, az Eötvös Loránd Tudományegyetem egyetemi tanára és Mádi Jenő nyugalmazott ezredes, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége tagja vehette át a kitüntetést. A Nagy Imre Érdemrend egyik tavalyi kitüntetettje, Kosáry Domokos, Állami Díjas és Széchenyi Nagydíjas történész, akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke szintén most vette át az elismerést.

"Az önök elszántsága és tevékenysége a folytonosságot jelentette históriánk legszebb lapjaival, és jelentett láthatatlan, de erős kapcsot a mai Magyarországgal" - mondta Mádl Ferenc. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hazafiaknak és fantasztikus embereknek nevezte a kitüntetetteket. Mint mondta, ők voltak azok, akik megmutatták, hogy mindig van választási lehetőség, és az egyén választásában fennmarad az egész közösség, a nemzet hite. A kitüntetések átadásán jelen volt Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke is.

Özv. Bali Sándorné
Özv. Bali Sándorné férje oldalán vett részt a forradalomban és a munkástanácsok szervezésében. Bali Sándort, a Nagy-budapesti Központi Munkástanács egyik vezetőjét 1956. december 12-én Kádár János a Parlamentbe hívta tárgyalni, de ott letartóztatták. Bali Sándorné az egyik mozgatója volt a Történelmi Igazságtétel Bizottságnak, amely kiharcolta és megszervezte Nagy Imre és mártírtársai újratemetését.

Debreczeni László
Debreczeni László 1956 októberében az egyetemi ifjúság egyik vezetője volt; 1957 márciusában tartóztatták le, 1959-ben szabadult. Az ország összes egyeteméről kitiltották, később mégis orvos lett.

Király Béla
Király Béla 1956-ban a Nemzetőrség főparancsnoka, Budapest katonai parancsnoka volt. Az Egyesült Államokba emigrált, ahol megalakította a Szabadságharcos Szövetséget. 1989-ben hazatért Magyarországra, beszédet mondott Nagy Imre újratemetésén és független jelöltként országgyűlési képviselő lett.

Litván György
Litván György 1956-ban elsőként követelte nyilvánosan Rákosi Mátyás eltávolítását a hatalomból. Részt vett a Petőfi Kör munkájában, a forradalom után pedig a Magyar Demokratikus Függetlenségi Mozgalom létrehozásában és tevékenységében. 1959-ben hat év börtönbüntetésre ítélték, 1962-ben szabadult. 1988-ban a Történelmi Igazságtétel Bizottság alapító tagja volt, 1991-ben az 1956-os Magyar Forradalom Történetének Dokumentációs és Kutatóintézetének igazgatója lett.

Litván György újságíróknak azt mondta, hogy 1956 egész nemzedékének sorsát, életét véglegesen meghatározta, ezért élete egyik fénypontjának tartja a díjat.

Mádi Jenő
Mádi Jenő 1956-ban a Forradalmi Katonai Tanács alelnöke volt, 1957-ben nyolc év börtönre és vagyonelkobzásra ítélték, 1962-ben szabadult. 1991-ben rehabilitálták és nyugalmazott ezredessé léptették elő.

(MTI)

2005

A hazafias helytállással példát mutató, a magyar függetlenséget szolgáló, a társadalmi párbeszéd, a társadalmi béke, nemzet egységének megvalósítása, a békés rendszerváltozás megteremtése érdekében kifejtett tevékenysége elismeréseként kitüntetést vett át:

Bocskay T. József, az Igazolt Magyar Szabadságharcos Világszövetség alapítója és elnöke. Nevéhez fűződik 2014 magyar menekült Egyesült Államokba való kihozatala, szállásukról, ételről való gondoskodás.

Fónay Jenő, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége volt elnöke, aki 1956. október 23-án részt vett a Március 15-e téri, a Bem téri és a Parlament előtti tüntetésben, majd csatlakozott a Széna téri felkelőkhöz. Az '56-os halálraítéltek közül ő töltötte a leghosszabb időt a halál árnyékában, a siralomházban.

Földvári Rudolf, a Nagy Imre Társaság Országos Elnöksége tiszteletbeli tagja, aki 1953-ban a szovjet vezetőkkel Moszkvában folytatott, a reformpolitikát elindító tárgyalások résztvevője volt, ezt követően Rákosival szemben Nagy Imrét támogatva politizált. 1956-ban azon kommunista vezetők közé tartozott, akik elsőként csatlakoztak a forradalom követeléseihez.

Gönczöl Katalin kriminológus, az Igazságügyi Minisztérium miniszteri biztosa, 1995 és 2001 között az állampolgári jogok országgyűlési biztosa volt. Az intézmény a köztársaság demokratikus rendjébe való szerves beépítésével szerzett érdemeket a harmadik köztársaság megszilárdításában és a társadalmi béke megteremtésében.

Kende Péter politológus, szociológus, az 56-os Intézet tiszteletbeli elnöke, 1956-ban a Magyar Szabadság, majd az illegális Október Huszonharmadika egyik szerkesztője. A forradalom leverése után elhagyta Magyarországot. 1989-ben egyik alapítója a budapesti 1956-os Intézetnek.

Fejtő Ferenc Párizsban élő Széchenyi-díjas író, történész, újságíró egy későbbi alkalommal veszi majd át az elismerést.

 

2006-ban (forrás:origo)

Nagy Imre Érdemrend

Név Miért kapta?
Máté Ferenc A hazafias helytállással példát mutató, a magyar függetlenséget szolgáló,
a társadalmi párbeszéd, a társadalmi béke, a nemzet egységének megvalósítása,
a békés rendszerváltozás megteremtése érdekében kifejtett tevékenysége elismeréseként
Mihala Ferenc    ugyanezért
Nagy Balázs    ugyanezért
Dr.Péter Károly    ugyanezért
Sujánszky Jenő    ugyanezért

MNO
Sólyom László Nagy Imre Érdemrendeket adott át a Sándor-palotában
2007. október 23. 14:19

Ferge Zsuzsa akadémikusnak,
Gereben István geofizikusnak, oceanográfusnak,
Mészáros Márta Kossuth-díjas filmrendezőnek,
Rainer M. János történésznek, valamint
Ujvári József nyugalmazott dandártábornoknak
Nagy Imre Érdemrendet adományozott Sólyom László köztársasági elnök kedden Budapesten a Sándor-palotában.